BİZE SORUN

HAVUZLARDAN KAYNAKLANAN ENFEKSİYON HASTALIKLARI

Çayırova Tıp Merkezi Dahiliye(İç Hastalıkları) Uzmanı Uzm. Dr. Fikret Ademoğlu tatil sezonun açılması ile birlikte ishal ,mantar, idrar yoları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olan havuzlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. 

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları, kişi yüzdükten sonra kulağa kaçan kirli suyun temizlememesi sonucu suyu seven bakterilerin ve bazen de mantarların sebep olduğu bir durumdur. Dış kulak yolu enfeksiyonları; kulak ağrısı, kulakta akıntı ve işitme azlığı, kaşıntı ve ileri durumlarda kulakta şişme ve kızarıklık belirtileri gösterebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İyi dezenfekte edilmeyen havuzlarda idrar yolu enfeksiyonu, genital mantar ve vajina enfeksiyonları sık rastlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu; sık idrar çıkma, idrar yaparken yanma, bel ve kasık ağrıları, genital bölgede kaşıntı ve akıntı gibi belirtiler gösterbilir.

Sindirim Sistemi Enfeksiyonları

Yine iyi dezenfekte edilmeyen ya da enfeksiyonu olan bir çocuğun sudayken bezini kirletmesi veya bir yetişkinin havuza tuvaletini yapması durumunda iyi klorlanmayan suların içinde uzun süre canlılığını koruyan; Rotavirüs, Hepatit A, Salmonella. Shihella. E. Coli(Turist İshali) olmak üzere çok  çeşitli virüs ve bakterileri içinde taşır.  Havuzlarda bulunun bu bakteri ve virüslerin neden olduğu, çok sık gördüğümüz sindirim sistemi enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Bulantı ve/veya ishal ile kendini gösterebilir.

 Göz ve Deri Enfeksiyonları

Yüzme havuzlarında enfeksiyonlarının yayılımının hızlı olması ve bu havuzların dezenfeksiyonunda kullanılan klor miktarının bilinçsiz kullanılması göz enfeksiyonlarına ve deri enfeksiyonlarına neden olabilir. Göz enfeksiyonları; çapaklanma, kızarıklık, bulanık görme, kaşıntı, yanma ve batma belirtileri gösterir. Cilt hassasiyeti bulunan kişilerde havuzun klor oranının fazla olması ciltte tahrişe neden olur. İyi temizlenmeyen havuzlardan uyuz, impetigo gibi deri hastalıkları bulaşabiliyor.

Havuzdan Bulaşan Enfeksiyonlarından Nasıl Korunabiliriz?

  • İshal gibi bir enfeksiyon probleminiz var ise diğer insanlarının sağlığı için uzak durmalısınız.
  • Açık bir yaranız var ise mutlaka su geçirmez bir bandaj kullanmalısınız.
  • Havuza girmeden önce mutlaka duş alınmalısınız.
  • Bağışıklık sistemi düşük olan bireyler eğer havuzun hijyeninden emin değil ise havuza girmemelerini tavsiye ediyoruz.
  • Gözlük ve kulak tıpası kullanarak göz ve kulak enfeksiyonlarından korunabilirsiniz.
  • Havlu, terlik gibi kişisel eşyalarınızı paylaşmayınız
  • Islak mayo ile duymayınız
  • Havuza girmeden önce havuzun dibinde bulunan tahliye deliği dışarıdan görülebiliyor mu bakabilirsiniz.
  • Havuzun son analiz sonuçlarını kontrol etmek, Suyun pH'sının ve serbest klor veya brom konsantrasyonunun doğru olduğundan emin olmak için havuz test şeritleri kullanabilirsiniz.
  • Havuz yerine enfeksiyon riskinin daha az olduğu denizde yüzmeyi tercih edebilirsiniz