BİZE SORUN

“EKLEM AĞRISI” OLDUĞUNDA KİLO NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yürürken veya merdiven çıkarken ara sıra eklem ağrısı hissediyorsanız veya  aile geçmişinizde olduğu için artritten endişeleniyorsanız, “kilo kontrol”ünüz bunu önlemede kritik rol oynar.

Fazla kilolu olmanız ve osteoartrit (eklemde aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan en yaygın eklem hastalığı)  arasındaki ilişki iki şekilde açıklanabilir:

1. Aşırı kilo, ağırlık taşıyan eklemlere (örneğin diz) ek stres uygular

2. Kilo alımıyla ilişkili inflamatuvar faktörler, diğer eklemlerde (örneğin eller) sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Kilonuz ve dizleriniz üzerindeki yük arasında çarpıcı bir ilişki vardır.

Düz bir zeminde yürürken dizlerinize uygulanan kuvvet vücut ağırlığınızın “1,5” katına eşittir. Yani 100 kg bir birey her adımda dizlerine 150 kg baskı uygular. 

Herhangi bir eğim varlığında basınç daha da artar. Örneğin, dizleriniz üzerindeki baskı merdiven çıkarken ve inerken vücut ağırlığınızın “2-3” katı veya çömelme pozisyonunda vücut ağırlığınızın “4-5” katıdır.

Eklem sağlığı ve diğer sağlık durumlarınız için kilo kontrolünü sağlamada ve inflamatuvar faktörlerin önüne geçmedeki kritik role sahip bir uygulama “dengeli bir diyet”tir. 

Yalnızca kalori hesabından, aç kalmanızdan, detoks diyetlerden bahsetmiyorum. İhtiyacınız olan besin ögelerini yeterli ve uygun zamanda almak optimal sağlığınıza ve sağlıklı kilonuza ulaşmadaki en iyi yoldur.