BİZE SORUN

Çayırova Tıp Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı: Opr. Dr. Yaprak Asma anne adaylarının doğuma kadar olan süreci konforlu ve sağlıklı geçirebilmeleri için 10 altın kuralı açıklıyor:

En çok sorulan sorulardan birisi  “Çalışma ve İş Koşullarında Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Dikkatli ve bilinçli çalışılması durumunda, hamilelikte çalışmak herhangi bir sorun ortaya çıkarmayacaktır.   Aşırı sıcak ortamında çalışan anne adaylarının sık sık serin ortama geçmelerini ve bol sıvı tüketmelerini istiyoruz. Tüm çalışma ortamlarında ağır cisimleri kaldırmamalarını ve fazla eğilmekten kaçınmamalarını istiyoruz. Çalışma saatleri içerisinde kısa dinlenme molaları vermelerini  istiyoruz. Anne adaylarının çalışma alanları içinde solvent maddeler, kimyasal maddeler ve radyasyon var ise özel kıyafet giymelerini ve olabildiğince çalışma ortamını havalandırmalarını istiyoruz. Ayrıca gebelik sürecinde de herhangi bir risk faktörü var ise çalışma yaşamına ara verilmelidir. Rahim ağzında açılma, rahimde kusur oluşumu, kanama yaşanması, tansiyonda değişimler, fetüsün büyüme geriliği, rahimde su fazlalığı, daha önceden erken doğum yapmış riskli kişilerin çalışması gebeliği olumsuz yönde etkileyebilmektedir. 

Bir diğer soruda “Egzersiz Yapabilir Miyiz?” 
Hamilelik döneminde egzersiz yapılması hem anne hem de bebek için çok  faydalıdır. Ben mutlaka anne adaylarının hekimine danışmasını istiyorum, bazen bazı hamileliklerde risk oluşturabiliyor. Anne adayları, egzersize 3. Ayın bitiminden sonra başlamalılar. Egzersizde verimli olabilmek için öncelikle bir düzen içerisinde yapmaları gerekir aksi halde ara vermenin ya da düzensiz yapmanın herhangi faydası olmaz. Hafta da 3 defa(ideal süre) yapılabilir. Egzersizde amaç; kilo almayı engellemek kesinlikle değil aksine kilo alımını düzene sokmaktır. Dikkate etmeleri gereken nokta ağır egzersizlerden kaçınmaları ve çarpıntı yapabilecek bir hareketten kesinlikle uzak durmalarıdır. Egzersize başlamadan önce ısınma amaçlı hareketler mutlaka yapılmalıdır. Egzersiz yaparken mümkün olduğunda 5 ya da 10 dakika aralar verilmeli, vücut olabildiğince dinlendirilmelidir. 

Giyim konusunda önerileriniz var mıdır?
Gebelik döneminde anne adayları için özellikle yaz dönemlerinde sıcak ve nemli havalar zor olabilir.Bu nedenle anne adayı, sıcak tutan ve terleten sentetik kumaşlardan olabildiğince kaçınmalıdır. Peki ne önerirsiniz dediğinizi duyar gibiyim: olabildiğince pamuklu kumaştan üretilmiş, açık renkteki, bol kıyafetler, hamilelik döneminde göğüsler büyüyeceğinde eski sütyenler yerine üzerine uygun, yüksek bel iç çamaşırları kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Hamilelik döneminde ödem nedeni ile şişen ayaklar için rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.  Özellikle yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı ve en fazla topuk boyu 3 cm olmalıdır.  

Hamilelik Döneminde Kaç Kilo Alabilirim?
Vücut kitle indeksi normal sınırda olan bir anne adayı için, Hamilelik döneminin başından sonuna dek alınması gereken en normal kilo alımı 9 ile 12 kilo arasında değişmektedir. Çok zayıfım diyor iseniz maksimum 17 kilo diyebiliriz. Fazla kilolu olan anne adaylarının çok fazla kilo alması riskli olabilir. Anne olmak isteyen adayların gebelik öncesi fazla kilolarını vermelerini öneriyoruz. Zayıf olan anne adaylarının ise sağlıklı bir gebelik geçirebilmeleri için ideal kiloya ulaşmaları sağlanmalıdır. Kilo faktörü kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden ideal kilo alımı konusunda mutlaka hekimine danışmalıdır. 

Yolculuğu seven biriyim nelere dikkat etmeliyim?
Gebelikte yolculuk ile bazı kısıtlamalar gerekebilir. En çok kullanılan ulaşım araçlarından biri olan otobüs maalesef önermediğimiz bir yolculuk aracıdır. Neden dediğinizi duyar gibiyim; otobüste hareket alanınız çok kısıtlı ve verilen molalar kısa olduğu için bu durum sizi zora sokabilir. Ancak tren yolculuğu otobüs yolculuğuna tercih edilebilir çünkü trende hareket imkânı fazla. Peki, ne kadar süre yolculuk yapılabilir; en fazla 6 saattir daha fazlasını önermiyoruz. Uçak yolculuğunu tercih eden anne adayları içinde içleri bu konuda rahat olabilir; kabin basıncında ani ve önemli bir değişiklik olmadığı sürece risk yoktur ama yine de yolculuğa çıkmadan önce mutlaka hekimine danışsınlar.
 
Çevremizden hamile olan yakınlarımızın kabızlık sorunu yaşadığını duyuyoruz ne yapmalıyız? 
Gebeliğin 15. Haftasından sonra bebek hızla büyümeye devam eder bu da anne adaylarının bağırsaklarının yavaşlamasına neden olur ve kabızlık sorunu oluşur. Ne yapabilirsiniz günde bir defa tuvalete çıkmaya özen gösterin, şayet bu sağlanamıyorsa lifli gıdaları tüketin, sebze ağırlıklı beslenin,  mesela kahvaltı sırasında süt ve yulaf ezmesi tüketin ve tabi ki bol su ile bu süreci daha rahat hale getirebilirsiniz. 

Diş problemi yaşar mıyım?
Eğer bu süreçte diş bakımına özen gösterirseniz ve doğru yiyecekler tüketirseniz bu sorun ile karşılaşmayabilirsiniz. Hamilelik döneminde tükürük ve kandaki asit oranında arttığından dişler kolay çürümeye başlar ve bazen diş kaybı yaşanabilir. Bebeğin gelişimi anne karnında başladığı için hem anne hem de bebeği için dikkatli olmalıdır. Anne adaylarının; A, C, D vitaminleri, fosfor, kalsiyum alımına dikkat etmeli ve meyve, sebze, yumurta, süt ürünleri, et ve balık gibi besinlerin alımına özen gösterilmeleri gerekmektedir. 

Vücudumda çatlaklar oluşursa buna çözüm olarak ne yapabilirim?
Hamilelik döneminde vücudun hemen hemen her bölümünde değişiklik meydana gelir özellikle karın ve göğüsler buna en büyük örnektir. Hamilelik döneminde meme bezleri özellikle son zamanlarında hızla çalışır  ve sonucunda kolostrum adı verilen süt gelmeye başlar. Gebeliğin ikinci yarısından itibaren memeyi alttan destekleyecek, sıkmayan, pamuklu sutyenler giyilmelidir. Anne adaylarının bu dönemde karın bölgesinde oluşan çatlaklar için çatlak önleyici özel kremlerle her gün masaj yapmalarını öneriyoruz.  Hamilelikte kuruyan cildi nemlendirmek hamilelik sonrasında oluşan deformasyonları da azaltacaktır. 

Banyo konusunda nelere dikkat etmeliyiz?
Hamilelik süresince banyo yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Fakat suyun sıcaklığı vücut ısısına yakın olmalı, aşırı sıcak olmamalıdır. Suyun aşırı sıcak olması durumunda vücut fazla miktarda ısınır ve kalp atışlarında artış görülür. Bu nedenle bebeğe giden kan akışı azalır ve bebek üzerinde stres oluşumuna sebep olabilir. Fazla sıcaktan etkilenen bebeğin gelişme hücreleri de bu durumdan zarar görebilmektedir. 

Cinsel ilişki konusunda yorumunuz nedir?
Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmekten korkmanıza gerek yoktur. Embriyonun yerleştiği yer ve vajina birbirinden farklı organlar olduğu için birbirini etkilemezler. Hamileliğin son ayına dek cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Neden son ay diye soruyorsanız da hemen söyleyelim; sperm içerisinde bulunan prostaglandin maddesidir. Bu madde uterus kaslarında kasılmaya yol açabildiği için erken doğuma sebebiyet verebilir.  Son ayda hekime danışılmalıdır eğer hamilelik için herhangi bir riskli bir durum var ise cinsel ilişkiye girilmemelidir. Vajinal kanama yaşayan anne adaylarının ilişkiye girmelerini önermiyoruz. Çoğul gebelik yaşayan gebelerde ise 6 aydan itibaren cinsel ilişkiye ara vermelerini istiyoruz.