BİZE SORUN

DİZ KİREÇLENMELERİ

Çayırova Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Doç.Dr. Tansel Mutlu son dönelerde çok sık duyduğumuz “Diz Kireçlemelerinde PRP Tedavisi” konusunda bilgilendirdi.

PRP NEDİR?

Trombositlerin asıl görevi, yaralanmalar durumunda meydana gelen kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Sadece bununla kalmayıp, dokuların onarılması ve iyileşmesine katkı sağlayan büyüme faktörleri içerir ve bu büyüme faktörleri aktive edildikleri zaman, vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak, hasarlı dokularda tamire yardımcı olmaktadır. Prp de, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir.

Prp tedavisinde kullanılan bu trombositler, hastanın kendi kanından alınarak numuneden ayrıştırılarak elde edilir. Sonrasında yaralı bölgeye enjekte edilir.Normal kanda 1mililitre içerisinde 150.000-400.000 oranında trombosit bulunurken, PRP’de bu oran 1.000.000 üzerine çıkmaktadır. Prp son dönemlerde son dönemlerde kas iskelet tedavisinde de uygulanmaya başlanmıştır. PRP tedavisi, dokuların iyileşmesini ve yenilenmesini sağlayarak, yaralanma ve zedelenme meydana gelen tendon kıkırdak yapıların iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Diz Kireçlenmesi (Osteoartrit) Belirtileri Nelerdir?

  • Ayağa kalkma, yere çömelme gibi faaliyetler de zorlanma ve ağrı hissedilmesi
  • Dizleri bükmekte sorun yaşanması
  • Merdiven inip, çıkarken ağrı hissedilmesi
  • Bir süre hareketsiz kalındığında dizlerde kilitlenme hissi oluşması

Diz Kireçlenmelerinde PRP Tedavisi:

PRP tedavisinde ortopedik uygulamalar; kas yaralanmaları, kronik tendinopatiler, diz bağ yaralanmaları ve diz kireçlenmesi problemleridir. PRP den bahsedince genellikle diz kireçlenmeleri akla gelmektedir. Bunun sebebi son dönemlerde kişilerin beslenme alışkanlıklarının değişmesi

Son dönemlerde beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte PRP deyince akla hemen diz kireçlenmeleri gelmektedir. Diz kireçlenmelerinin erken evrelerinde, PRP tedavisinin daha hızlı iyileşme sağladığı görülmüştür. PRP tedavisi diz kireçlenmesinde genel olarak ayda bir kez 3 defa uygulanmaktadır. Hastalığın erken evrelerinde uygulanan PRP enjeksiyonu ile birlikte hasta 6-12 ay gibi kısa bir sürede ağrıları azalmaya başlar ve fonksiyonlarında düzelme başlar. Sonuç olarak PRP uygulaması, diz kireçlenmesi durumlarında, kolay ulaşılabilir ve ağrıyı azaltan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.