BİZE SORUN

Alerji Nedir?

İnsan vücuduna zarar vermeyen maddelere karşı bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermesiyle alerjik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Alerjiye; ağaçlar ve çiçek polenleri, ev tozları, hayvan tüyleri gibi organik maddeler neden olmaktadır. Alerji solunum yollarını etkilediği gibi sindirim sistemini ve cildi de etkilemektedir.

Alerjinin şiddeti kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Alerji kişinin hayatını tehdit eden bir acil durumdur. Alerji bir enfeksiyon hastalığı değildir. Kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Ailesinde alerjik hastalık olan bireylerde ailerji gelişme ihtimali daha yüksektir. Gelişmiş ülkelerde stres, yoğun çalışma ortamı, hava kirliliğinin artması, gıdalara eklenen katkı maddelerin den dolayı daha sık görülmektedir.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji bazen şiddetli bazen hafif olabilir. Bazı zor vakalarda alejiler, anafilaksi olarak bilinen ve hayatı tehtit eden bir reaksiyonu tetikleyebilir. Her alerji tipi farklı belirtiler göstermektedir.

  • Rinit nasıl belirtiler gösterir Hapşırma, burunda, gözlerde veya damakta akıntı, tıkalı burun, konjonktivit adı verilen sulu, kırmızı veya şişmiş gözler şeklinde semptom ve belirtileri vardır.
  • Gıda alerjisi ise; ağızda karıncalanma, boğazın, dilin ve dudakların veya yüzün şişmesi, kurdeşen ya da anafilaksi şeklinde belirtilere ve semtomlara sahiptir.
  • İlaç alerjisi ise: Ağızda karıncalanma, boğazın, dilin, dudakların veya yüzün şişmesi, nefes darlığı veya anafilaksiye neden olabilir.
  • Böcek veya arı sokmasından kaynaklanan alerjilerde ise sokma bölgesinde geniş bir şişlik alanı yani ödem, vücudun her yerinde kaşıntı veya kurdeşen, öksürük, göğüste sıkışma, hırıltı solunum veya nefes darlığı ya da anafilaksi görülebilir.
  • Egzama var ise; ciltte kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve soyulmaya neden olabilir

Alerjiden en çok etkilenen bölgeler nelerdir?

 Kişiden kişiye alerjinin etkilediği bölgeler farklılık gösterebilir. En çok etkilenen bölgeler nelerdir:

  • Burun, gözler, sinüsler ve boğaz
  • Akciğerler
  • Mide ve bağırsaklar
  • Cilt

Nasıl tedavi edilir?

 Alerji yakınması ile gelen hastaya görülen alerjiye bağlı olarak ilaç tedavisi verilebilir. Verilecek bu ilaç tedavisi ile bağışıklık sistemi reaksiyonunu azaltmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 Hasta verilen ilaçlar ile rahatlamıyor ise alerjen immünoterapisi önerilebilir.Bir başka immünoterapi biçimi ise, bütünüyle çözünene kadar dilin altına yerleştirilen bir dil altı tabletidir. Dil altı ilaçları genellikle bazı polen alerjilerini tedavi etmek için kullanılır. Şiddetli bir alerjik reaksiyon durumunda adrenalin şırıngası kullanılması gerekebilir. Adrenalin acil tedavi alana kadar görülen alerjik semptomları azaltabilir.