BİZE SORUN

Günümüzde şeker hastalığı ve obizete kaynaklı hastalıklar yüzünden ölenlerin sayısı, kanser gibi hastalıklar sebebiyle ölenlerden kat ve kat daha fazladır. Bu durumun farkında olan toplumlar sıkı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları ile yanlış beslenmeden kaynaklı hastalıkların önüne geçmeye çalışıyor.

Diyet listesi hazırlama uzmanlık gerektiren bir konudur. Uzman diyetisyenler tarafından kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık durumuna ve metabolizma hızına göre özel olarak yapılır.

Diyet yaparken oluşturulan listelerin diyet listesi bayan ve diyet listesi erkek olarak farklı özellikleri vardır. Çünkü erkek ve kadın vücudu birbirinden çok farklı bir metabolizmayla çalışır. Erkeklerin günde yaklaşık 2000 kalori alması gerekirken kadınların  ise 1400 kalori alması yeterlidir.

Sağlıklı bir diyet programı ile kilo vermek için kalori sınırının aşılmadığı, içerisinde alınması gereken tüm gıdaların yer aldığı diyet listeleri tercih edilmelidir.

Sağlıklı bir diyet listesi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı bir diyet listesi, gün içerisinde alınması gereken toplam kalorinin altında olmayan, gün boyunca kişinin ihtiyacı olan tüm enerjiyi sağlayabilen, ara öğünleri ile ana öğünleri destekleyen bir diyet listesidir.

Diyet listesi kahvaltının zengin ve doyurucu olduğu diğer öğünler ile birleştirilmelidir. Ayrıca kas yapmak isteyenler için bol proteinli , yağ yakmak isteyenler için yağ yakıcı besinlerin olduğu, dengeli bir beslenme programı olarak belirlenmelidir.

Kolay bir diyet listesi örneği

Diyet listesi kahvaltı konusunda farklı alternatifler içerebilir.

1.Haşlanmış yumurta, ince dilim peynir, bol yeşillik ve bir fincan yeşil çay

Ya da; 1 kase yulaf ezmesi, yarım muz, yarım yağlı ya da yağsız süt, bir kaç adet ceviz ve fındık içi.

Ara Öğün; 1 porsiyon meyve (yarım muz, bir adet kivi gibi)
Öğle Yemeği; 6 kaşık sebze yemeği- salata veya 4 kaşık tavuk haşlama – yoğurt
Ara Öğün; 1 adet sade kefir veya bir kaç adet kuru kayısı, kuru incir.
Akşam Yemeği; Balık veya et ızgara yanında bol salata
Gün boyunca bol su ve bir iki fincan yeşil çay ya da sade filtre kahve.

Sağlıklı bir insan haftada kaç kilo vermeli?

Eğer normal ve kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız haftada 0,50-1 kg vermelisiniz. Haftalık kilo kaybı 1,5 kilonun üstüne çıktığında metabolizmanız bozulabilir, hastalıklar üst üste gelebilir. Bu sebeple şok diyet listesi gibi programlar oldukça tehlikeli ve sakıncalıdır.

Şok diyet listesi ya da 1 haftalık kolay diyet listesi gibi kontrolsüz diyetler bağışıklığınızı düşürür, sizi halsiz bırakır. Haftada 1,5 kilodan fazla zayıflıyorsanız zaten bunun büyük bir kısmı su ve kastır, yağlarınızdan yakmamışsınız demektir.