BİZE SORUN

Grip (İnfluenza) Nedir ?

Tip A, B ve C influenza virüslerinin neden olduğu ani gelişen, genellikle burun, boğaz ve sonrasında da akciğerleri tutabilen bir solunum yolu enfeksiyon hastalığıdır.

Öksürük ve aksırma sonucu, içerisinde hastalığa neden olan canlı virüsleri taşıyan damlacıkların çevreye saçılması ile yayılır. Salgınları genellikle kışagirerken (Ekim - Kasım aylarında) ve yaza girerken (Mart - Nisan aylarında) daha çok görülür. İnfluenza virüsü enfeksiyonları 1-3 yıllık aralarla yaygın

salgınlara neden olmakta ve dünyada her yıl 350 milyon kişi bu hastalığayakalanmaktadır.

Grip belirtileri nelerdir?

Virüsü aldıktan bir iki gün içerisinde ortaya çıkar. Yüksek ateş, baş ağrısı,yorgunluk hissi, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve adale ağrıları gibi şikayetler yapar.

Hastalığın önemi, bağışıklık sistem yetmezliği olan kişilerde, yaşlı ve önemli sağlık sorunları olanlarda ciddi komplikasyonlar oluşturabilmesidir. Hastalığa yakalananların çoğu bir iki hafta içerisinde iyileşirken, hastaların % 5-20’sinde zatürre, bronşit, sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu gibi ikincil hastalıklar ortaya çıkabilir. Özellikle yaşlılarda ölüm de görülebilmektedir. Bu nedenle erken tanı, influenzaya bağlı komplikasyonlardan etkilenme olasılığı olan yüksek riskli ve yaşlı hastaların izlenmesinde ve tedavisinde büyük önem taşır.

Grip tanısı nasıl konulur?

Grip tanısı genelde muayene sonucu konulur. Ancak kesin tanı virüsün izolasyonu ile olur. Günümüzde Grip tanısında, çabuk sonuç veren ELIZA kitleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Çabuk tanı kitleri ile boğaz salgısında, geniz sürüntüsünde, burun salgılarında ve balgamda İnfluenza A ve B virüslerinin varlığı, bir iki saat içerisinde saptanabilmektedir.

Grip nasıl tedavi edilir?

İstirahat etmek, bol sıvı tüketmek, diğer insanlarla temasın azaltılması genelolarak yapılması gerekenlerdir.Grip tedavisi için virüs ilaçları doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılmalıdır. Grip (influenza) tedavisinde antibiyotikler etkili değildir ve çoğu zaman gereksiz olarak kullanılmaktadır. Antibiyotikler, hastalık sırasında ikincil olarak görülen bakteriyel enfeksiyonlar (sinüzit, zatürre ve orta kulak iltihabı gibi) geliştiğinde kullanılmalıdır.

Gripten korunmak için neler yapılabilir?

Hastalıktan korunmak için grip sezonundan önce aşılanmak faydalıdır. Fakat değişik suşlarla olan gribal enfeksiyon sıklığının artması sebebiyle aşı olmak her zaman korumayabilir.

Özellikle çocuklar, 65 yaşını geçenler ve kronik hastalığı olanların (Astım, kalp yetmezliği, diyabet ve kanser hastaları gibi) aşılanmasında fayda vardır. Öksürük ve aksırık sırasında ağız çevresine ve ellere bulaşan damlacıkların, enfeksiyonun yayılmasında önemli rolü vardır. Bu nedenle ellerin sürekli yıkanarak temiz tutulması çok önemlidir. Düzenli ve yeterli beslenmek, yüzeyleri sürekli temiz tutmak, gripli kişilerle temasın azaltılması, kapalı ortamların sık olarak havalandırılması diğer yapılması gerekenlerdir.