BİZE SORUN

Soğuk algınlığı çocuklarda hafif ateş, öksürük, burun akıntısı şeklinde seyreder ve birkaç gün de kendiliğinden geçer.


Ateş Nedir?
Çocuklarda en sık rastladığımız belirtilerden birisidir. Annelerin en korktuğu şey ateştir. Ateş;vücudun normal sıcaklığının üzerine çıkmasıdır. Termometrelerle ölçtüğümüzde ısının 38c üzerine çıkmasına ateş diyoruz.
Vücudumuza dışardan bir tehdit algısı olduğu zaman, vücudumuz buna ateşle karşılık verir. Bu tehditler viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, yaralanmalar, travmalar v.s ateş çıkar.Çocuklarda ateşin %99'u viral ve bakteriyel enfeksiyonlardır.

Hangi ateşte paniklemeli? Böyle bir değer yoktur!
Önemli olan çocuğun görünüşü yani klinik durumudur.Çocuk beslenmesi iyi, neşesi iyi gülüp oynuyorsa fazla paniğe gerek yoktur. ateşin yüksek olması hastalığın ağır olduğu anlamınada gelmez. Klinik Tablo Önemlidir!! Titreyerek ateşin yükselmesi hastalığın daha ağır olduğunu göstermez. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlarda ateş titreme ile gelir.
3 günden fazla süren ateşte çocuğu doktora kontrole getirilmelidir. eğer genel durumu iyi değilse beslenmiyorsa, gülüp oynamıyorsa, kusuyorsa hemen getirilmelidir!!
Anneler ateşten korkarlar. Ailelerin %18',38,8c üzerindeki ateşin çocuklarda beyin hasarı gibi kalıcı zararlara sebebiyet vereceğini veya ateş 40c üzerinde ölüme yol açacağına inanırlar

Ateş Havaleye Neden Olur Mu?
Olur. Bu önemli bir problem yapmaz. çocuklarda sık olur. ateşi izlemek gerekir. ateş 38.6c üzerinde olduğu zaman ateş düşürücüler verilebilir.

Ateş Nasıl Düşürülür?
Ilık banyo ile soğutma yumuşak havlulara sarma şeklinde fiziksel soğutma.Yan etkilerinden dolayı sirke ve alkol kullanılmaz.
Ağrı kesiciler kullanılabilir. Dönüşümlü ağrı kesici vermeninde vücutta doz birikimi olacağından tavsiye edilmemektedir. Çocuğun sıvı alımı sağlanmalıdır. Sonuçta ateş çok korkulacak bir şey değil aslında dışardan gelen tehlikelere karşı vücudu koruyan bir mekanizmadır.